SWE U18 W
Ran-Andre Pehkalt võimas partii ja koondisele kindel võit!

Eesti poisid jätkavad BSBC-l täiseduga (U18 võitis Soomet punktiga)

04.01.2017

Audentese Spordihoones jätkus Läänemere karikaturniir (BSBC) teise mänguvooruga, Eesti koondiste vastaseks Soome. Üldseis jäi 2:2, võidukad olid mõlemad meie poiste esindused. Võit tagas U18 noormeestele ka juba esikoha, U16 peab homme otsustava mängu Lätiga.

Üsna suure kiituse osaliseks tuleb kuulutada U16 koondise treenerid – Gert Prants, Priit Vene ja Joosep Toome, kes üsna olematu ajaga on suutnud panna noored poisid ühiselt mõtlema ja jälgima seda mudelit, mis on seatud kõigile meie noortekoondistele. Võitluslik, hingestatud mäng, pall liikus ning turniiril kahest kaks.

Soome alistus pärast küllalt võrdseskoorilist poolaega 90:69 (43:37). Teise veerandi algupoole sai Eesti koondis eest minema 36:18 ent tekkis mõõn ja vaheajale mindi võõrustajate vaid 40:37 eduseisus.

Lõppskoor päriselt mängukäiku ei iseloomusta, sest kolmanda veerandi võitis Eesti vaid 19:15 (seis enne viimast veerandit 62:52).

Paar Kerr Kriisa korvi ning Hannes Saare kaugvise 4.17 enne lõppu tõid tabloole seisu 76:61 ning noor võit oli käes. Mängu suurim staar Ran-Andre Pehka (eemalt 3/3) ning Kriisa tabasid veel paar minutit enne lõppu kaugvisked – seis 88:64. Tehtud.

„Rõõmustav võit. Kaitses korralik mäng. Au treeneritele,“ võttis kokku noortetreener (U15 koondise peatreener) Kalle Kollin. „Avapoolajal võeti ära küll kõik meie puudutused veaks, mis tegi mängu keeruliseks, aga teisel poolajal meie mäng vabanes. Söödumäng toimis, see tõi lõpuks suure edu.“

Laud Eesti kasuks 41-33, korvisöödud 18-2 (!), pallikaotusi oli meil 22, Soomel 23. Kahesed Eesti kasuks 51 vs 50 %, kolmesed meie kasuks 53 (15/8) vs 22 %, vabavisked meie poolt vaadates 60 vs 53 %.

Ran-Andre Pehka kogus 24 ja poole minutiga (enim eestlastest väljakul) 23 pt+3 lp+4 rs (visked 14/10), Joonas Riismaa, pildil 17+8+3 (7/5), Kaspar Kitsing 15+3+2 (15/7), Kerr Kriisa 9+2+5, Hannes Saar 9+4 lp, Martin Laandu 6+6 lp, Patrik Peemot 4+4+2. Pehka PIR oli 30, Riismaal 25.

Soome poolel tõi Thomas Exaucia 14 pt, Mustapha Amzil lisas 12+11 lp, Santeri Makkonen 11 pt.

Päeva esimese mängus võitis Läti hea lõpuga Rootsit 75:69 (39:41). Viimasel veerandi 33. minuti järel juhtis Rootsi kahe silmaga, ent siis tegi Läti kasuks Kristaps Kilps mitu korvi järjest ning pööras mänguskoori Läti kasuks. Kuna Läti domineeris lauas, lõpus Rootsil enam võidušanssi ei tekkinud.

Ojars Beržins tõi Läti poolel 25 pt+4 lp+4 rs, Kristaps Kilps lisas 17 pt, Jekabs Beks 13+18 lp. Rootsi kasuks tõi Barra Njie 15+6+6, Andre Lorentsson 13 pt, Zaba Bangala 11+10 lp.

Tabel: Eesti 2-0 (+55), Läti 1-1 (+1), Soome 1-1 (-16), Rootsi 0-2 (-40).

*       *       *

U18 napp, kuid ülimalt vajalik võit!

U18 koondis ei näidanud Soome vastu küll parimat mängu, kuid võitis punktiga – 69:68 (41:32). Kuid märk seegi, et mitte just parimal päeval ning üsna keskmise mänguga suudeti tugev vastane (Soome – Euroopa seitsmes) punktiga seljataha jätta.

Nagu enne ülekannet Delfi TV-s mainitud, tulid neli Soome selle koondise mängijat detsembris Türgis peetud U18 EMil 7. kohale. Tinglikult võime ennast siis positsioneerida Euroopas kuuendaks, aga no eks ole see paigutus üsna meelevaldne. Tõsi on, et suvel tuleb meil alles A-divisjoni pääsu nimel kõvasti võitlema hakata.

Eesti alustas küllalt kindlalt, kuid võibolla liiga rahulikult – ilma liigse kireta. Veerandaeg 18:18. Näha, et Soome ei murdu ning heitlus tuleb tõsine. Meil aga vaja leida veel üks-kaks käiku.  Teine veerand ka osutas meie eelisele – Matthias Tassi kasutati pukis edukalt ära ning mees kogus lühikese ajaga 15 punkti. Poolajale +9 punktiga.

Kolmas veerand algas kerge šokiga – Soome spurtis meie uinudes 11:0 ja läks ette 43:41. Järgnevatel minutitel kogus Tass kuus ja Sander Raieste neli punkti ning olime taas ees – 51:48. Soomlane alla muidugi ei andnud ja nii vaheldus seis ühele ja teisele poole. Viik 53:53 enne viimast veerandit.

Lõpp oli äärmiselt võitluslik ja kaootiline. Eesti saavutas mitu korda 4-7-punktise edu, Soome tuli järele. Kristian Kullamäe viskas kõik oma kolm korvi otsustavatel minutitel, hoides Eestit eduseisus. Vennad Waxlaxid ja Mikael Jantunen seadsid seisu aga taas tasakaalu. 1.16 enne lõppu Jantunen kahandas vahe vabavisetest 68:69-le.

Taolist asja tihti sellises seisus ei juhtu, aga 1.16 jooksul kumbki rohkem punkte ei visanud. Soomlased korra kaotasid palli, meie korra viskasime mööda. Jäid loetud sekundid kui soomlaste poolt ei tabanud Jantuneni vise. Lauapall Kullamäele ja mäng sai läbi. Napp võit Eestile. Ometi kodus nii vajalik ja magus!

Mängu tegija Matthias Tass lausus pärast mängu: "Tulime veidi loiva suhtumisega peale, lasime nad jooksma ning nad tulidki mängu tagasi. Tegime endal elu raskeks, halvad otsused tulid rünnakul kui ka kaitses, aga lõppude lõpuks tõime tõususe ja mõõnadega selle võidu koju."

Laud kuulus Soomele 42-34, korvisöödud Eestile 15-11, pallikaotusi oli Soomel 17, Eestil 15, vaheltlõiked Eesti kasuks 9-8. Kahepunktivisked Eesti kasuks 47 vs 42 %, kolmesed Soomele 29 vs 23 (meil 22/5), vabavisked Eesti poolt vaadates 86 vs 68 %.

Matthias Tass tõi 30 minutiga 27 pt, 4 lp, 2 bl (11/10, vv 6/6), Sander Raieste (29 min) lisas 11+5 lp, Hugo Erkmaa 8+4 lp, Kristian Kullamäe 6+7+4+4 vl. Hendrik Eelmäe oli edukaim lauas - 6 lp. Tassi PIR oli lausa 34.

Soome poolel kogus Ricky Waxlax 15+10 lp (PIR 24), Mikael Jantunen 11+13 lp+3 vl (10/3), Andre Gustavson 12+6 lp (12/5). Nende üks liidreid Elias Valtonen kogus vaid 3+3 lp (visked 6/0).

Päeva esimeses, väga emotsionaalseks kujunenud kohtumises fikseeriti samuti ühepunktine paremus. Rootsi alistas Läti 62:61 (31:33). Rootsi surus oma tahtmise peale kolmandal veerandil, tulles -7 pealt +5 peale. Viimasel veerandil suudeti võtta napp võit.

Viimasel rünnakul eksis Läti 61:60 eduseisul kaks korda, samas kui koos lõpusireeniga tabas Beni Fungula Rootsi kasuks võidukorvi ...62:61! Rootsi võidurõõm oli arusaadavalt suur.

Läti võitis seejuures laua 44-30. Kahesed Rootsi kasuks 47 vs 37, kolmesed samuti - 33 vs 21. Beni Fungula kogus võitjate poolel 20 pt (11/8), Oliver Gehrke toetas 11+6 lp-ga. Läti edukamad olid Adrians Snipke ja Edvards Mezulis võrdslrt 15+10 lp-ga. Snipke tabas kaugelt 4/3.

Neljapäeval algavad mängud varem. Ning seda ka eestlaste jaoks. Kell 14.30 alustavad väikses saalis Läti vastu U16 tüdrukud, kell 16.45 U16 poisid.

Kell 15.30 on suurel väljakul U18 neiud ning "juba" kell 17.45 lõpetavad turniiri Eesti-Läti noormehed. Pärast seda autasustamine. Olgem kohal!

Tabel: Eesti 2-0 (+29), Soome 1-1 (+28), Rootsi 1-1 (-27), Läti 0-2 (-30).